Testy psychologiczne a psychotesty

Gdy w przeglądarce wyskoczy Ci okno – „rozwiąż psychotest i dowiedz się jaki jesteś”, warto wiedzieć, że najprawdopodobniej masz do czynienia z rodzajem zabawy, która niewiele ma wspólnego z prawidłowym badaniem psychologicznym.

Testy psychologiczne to narzędzia badawcze w psychologii. Mogą badać temperament, osobowość, mocne i słabe strony, komunikację, stres, zaburzenia, psychopatologię, relacje i wiele wiele innych.

Psycholog-diagnosta w swojej pracy używa testów i kwestionariuszy, które, aby nadawały się do pracy muszą spełniać szereg restrykcyjnych wymagań.

Musi spełniać 2 podstawowe wymogi:

  1. Jest wystandaryzowane, tzn. posiada względnie niezmienną formę (np. arkusz pytań, pomoce testowe, normy lub inny sposób interpretacji ilościowej, sposób liczenia wyników i interpretacji) – czyli pozwala w każdym kolejnym pomiarze, dokonywanym nawet przez różne osoby, na zachowanie identycznych warunków badania i obiektywny pomiar danej cechy psychologicznej.
  2. Ma zbadane i określone własności psychometryczne tzn. zostało poddane badaniom, w których na drodze empirycznej określono jego rzetelność (czyli swoistą dokładność pomiaru) a także zweryfikowano trafność – tzn. udokumentowano, że cecha nim badana zachowuje się zgodnie z oczekiwaniami teoretycznymi, czyli, że bada to co ma badać.

Instytucje regulujące standardy testów psychologicznych dla Europy to:

  1. ITC (International Test Commission: https://www.intestcom.org
  2. W Polsce Pracownia Testów Psychologicznych: https://www.practest.com.pl

Warto też nadmienić, że aby w pełni korzystać z wszystkich licencjonowanych testów i kwestionariuszy należy posiadać dyplom psychologa. 

Ja w swojej pracy bardzo często korzystam z licencjonowanych testów i kwestionariuszy np. w kontekście diagnostyki do psychoterapii, relacji w związkach, pracy zawodowej, zaburzeń i innych. 

MMPI-2

W podręczniku do jednego z najbardziej znanych na całym świecie testu psychologicznego: MMPI – 2 autor John R. Graham twierdzi, że odpowiedzi w teście, to rodzaj komunikacji, gdzie można wypowiedzieć to co świadome i to co nieuświadomione. Lubię to metaforyczne ujęcie, ponieważ uważam, że jest to też forma komunikacji mojego pacjenta/ klienta także ze mną. 

Jeżeli potrzebujesz profesjonalnej  diagnozy osobowości za pomocą Minnesockiego Wielowymiarowego Inwentarza Osobowości MMPI®-2, to zapraszam do kontaktu. 

 Cel badania osobowości testem MMPI®-2: 

  • stworzenie charakterystyki profilu osobowościowego – pomaga zrozumieć siebie i  odpowiedzieć na pytanie „kim jestem”.  Pomaga konstruować charakterystykę psychologiczną osoby. Daje możliwość poznania mocnych i słabych stron. Jest przydatny w życiowych wyborach (np. kierunek studiów czy tez praca zawodowa). 
  • określa sposób funkcjonowania osoby w kontaktach społecznych, w sferze uczuciowej, poznawczej i motywacyjnej. 
  • w kierunku diagnozy zaburzeń osobowości – pozwala określić trudności, jakie przejawia dana osoba, rodzaju zaburzeń i mechanizmów ich powstawania, funkcjonalności procesów psychicznych oraz oceny zasobów i dysfunkcji procesów psychicznych. 
  • w celu  zaproponowania i zaplanowania odpowiedniej metody terapii i rodzaju zmiany, jaka musi nastąpić w procesie leczenia. 
  • jest też ważnym elementem diagnozy zaburzeń takich jak depresja, zaburzenia lękowe, schizofrenia, paranoja i inne. 

Badanie może zostać zlecone przez lekarza psychiatrę, psychologa, psychoterapeutę. 

Może być również zlecone przez pracodawcę (np. służba wojskowa, policja) lub z inicjatywy samej osoby badanej. 

Test składa się z 567 stwierdzeń i zadaniem badanego jest ustosunkowanie się do nich w trakcie spotkania diagnostycznego. 

Badanie wykonujemy online. 

Koszt badania 499 zł (wywiad i przeprowadzenie testu). 

Udzielenie informacji zwrotnej 190 zł. 

Bibliografia

Stemplewska-Żakowicz, K. (2009). Diagnoza Psychologiczna. Diagnozowanie jako kompetencja profesjonalna. Gdańsk: GWP. Rozdział 2.3.4 Testowanie.